Wymiana dachu — wszystko, co musisz wiedzieć

Czeka cię wymiana dachu? Cóż, nie mogę powiedzieć, że pójdzie jak z płatka, ale zapewnię, że ten artykuł ci pomoże. W uzyskaniu odpowiedzi na ważne pytania pomaga marka GERARD, producent wysokiej jakości stalowych dachówek.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jaki jest koszt wymiany dachu?
– co warto wiedzieć o kosztorysie?
– jak wygląda zgłoszenie zmiany pokrycia dachu?
– czy istnieje dofinansowanie na wymianę dachu z eternitu?
– ile czasu może trwać wymiana dachu?

Koszt wymiany dachu — jest się czego bać?

Wymiana dachu to przedsięwzięcie, które może być kosztowne… ale nie musi. Wszystko oczywiście zależy od rozmiaru dachówek oraz samej powierzchni. Ceny tych pierwszych wahają się od 35 do 90 zł za m2. Tańsze są blachodachówki. Ich koszt zaczyna się już od 15 zł. Tylko czy na pewno warto sugerować się wyłącznie ceną? 

 

Pamiętaj, że to inwestycja w przyszłość i bezpieczeństwo twojej rodziny. Wybierając wysokogatunkowe rozwiązanie zapłacisz więcej, ale to tylko pozór. Niskie ceny są atrakcyjne na początku, ale często generują kolejne koszty, ponieważ ich niska jakość doprowadza do szybkiego niszczenia się, a elementy niezbędne do naprawy bywają drogie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest inwestycja w wysokiej klasy produkty, które posłużą przez lata. Mój hit to model Gerard Diamant w kolorze czarnym, która nadaje dachowi nowoczesnego stylu.

 

Czy warto samodzielnie stworzyć kosztorys?

Odradzam tę opcję. Najlepszym wyjściem jest powierzenie tej czynności doświadczonemu dekarzowi. Wprawnym okiem spojrzy na twój dotychczasowy dach, a podczas wyceny zaznaczy wszelkie możliwości, na które laik może po prostu nie wpaść. Uwzględni takie aspekty jak wspomniany rozmiar dachu, kąt jego nachylenia czy lokalizację. Specjalista zwróci również uwagę na istniejące uszkodzenia wymagające naprawy. Podczas tworzenia kosztorysu będzie miał na względzie też sam rodzaj produktu czy projekt, a właściwie stopień jego utrudnienia.

Czy trzeba zgłaszać wymianę dachu?

Nie, jeśli można zaliczyć ją do remontu, a więc sytuacji, gdy celem jest odtworzenie stanu pierwotnego bez naruszania więźby. Jednak w przypadku, gdy chcesz zamontować nowe okna dachowe czy zmienić kubaturę budynku, prawo budowlane wymaga zgłoszenia tego faktu w terminie do 21 dni przed rozpoczęciem prac. Przebudowę należy zgłosić w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym dołączając przygotowany przez profesjonalistę projekt.

Gerard

Dachy na całe życie

Jak zmniejszyć koszt wymiany dachu?

Warto zainteresować się dostępnymi formami dofinansowania. Wymiana dachu może kosztować cię mniej dzięki programowi Czyste Powietrze. Jego zadaniem jest pomoc użytkownikom w pozbyciu się szkodliwego eternitu na rzecz nowoczesnych i bezpiecznych pokryć. Aby starać się o dodatkowe fundusze, należy złożyć wniosek o otrzymanie zwrotu części kosztów. Możesz się o niego starać również w przypadku wymiany starych kotłów grzewczych, drzwi oraz okien. 

Jak długo trwa wymiana dachu?

Tutaj znów pora na magiczny zwrot — to zależy 😉 Logicznym jest fakt, że im mniejsza przestrzeń czy trudności, tym krócej będziesz czekać na zakończenie remontu. Przed rozpoczęciem prac zawsze otrzymasz do zaakceptowania termin zaproponowany przez usługodawcę. Całość nie powinna zająć dłużej niż tydzień, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą. 

 

A skoro znasz już odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wymiany dachu, czas wybrać dachówki! Z całego serca polecam wysokiej klasy produkty marki GERARD. Oferta firmy jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Już teraz zajrzyj na stronę www.gerardroofs.pl i przejrzyj dostępne opcje.

More from Julia Bortkiewicz
SPACE MANUFACTURE
SPACE MANUFACTURE jest pracownią artystyczną projektową. Zajmuje się tworzeniem przestrzeni publicznej i...
Read More
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *