Sery Korycińskie

Sery Korycińskie - ogromne doświadczenie

Nasza wytwórnia Serów Korycińskich Swojskich z siedzią w Aulakowszczyźnie – gmina Korycin, może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w produkcji zdrowej i tradycyjnej żywności. Ser Koryciński Swojski w różnych smakach oraz Sery Zagrodowe dostarczamy do hurtowni i sklepów, zarówno tych dużych, sieciowych – PSS Społem Białystok, jak i mniejszych, lokalnych sklepików. Sery produkowane w wytwórni w Aulakowszczyźnie zostały uhonorowane licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami, i to niejednokrotnie na płaszczyźnie międzynarodowej. Co stoi za tak szumnymi sukcesami naszych wyrobów? Wytwarzane przez nas produkty to synonim dobrego smaku, jakości oraz kulinarnej finezji!

Oryginalny specjał

Nasz przysmak jest chlubą tradycji kulinarnej Podlasia. Ser Koryciński Swojski to żółty ser dojrzewający, wytwarzany tradycyjnymi metodami z niepasteryzowanego mleka krowiego, z dodatkiem podpuszczki oraz soli. Zawartość tłuszczu sięga około 30%. Swój kulisty, lekko spłaszczony kształt i karbowaną powierzchnię Sery Korycińskie zawdzięczają cedzakom, w których są osączane z serwatki w początkowym etapie produkcji. Wielkość sera zależy od ilości masy umiejscowionej w cedzaku, jak też od czasu dojrzewania. Przeciętnie gotowe przysmaki ważą od 2,5 do 5 kg i mają około 30 cm średnicy.

Niepowtarzalny smak

Tradycyjny Ser Koryciński jest elastyczny, lekko wilgotny i posiada liczne, niewielkie dziurki. Po 2-4 dniach leżakowania uzyskujemy ser świeży. Ma kremowy kolor i jest jeszcze dość wilgotny. W smaku łagodny, lekko kwaskowaty. Od 5 do 14 dni leżakowania ser nabiera żółtej barwy i jest nieco twardszy na powierzchni oraz zdecydowanie bardziej suchy. Staje się bardziej wyrazisty w smaku i można wyczuć w nim lekko orzechową nutę. Dojrzałą postać Sera Korycińskiego uzyskuje się po kilku miesiącach leżakowania. Ten typ ma już wyraźnie żółtą barwę, jest twardy i bardziej słony. Nasza wytwórnia może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w produkcji zdrowej i tradycyjnej żywności. Mimo jednak, iż specjalizujemy się w lokalnych specjałach, nie boimy się łączyć ich z oryginalnymi i awangardowymi dodatkami, takimi jak choćby czarnuszka, pieprz, chili, lubczyk, czosnek niedźwiedzi, papryka czy kminek.